Swagger. Jak stworzyć dokumentację API - video

Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie idea stworzenia vloga. Jego zawartość tworzyłyby wpisy o podobnej treści, co na tym blogu, jednak w formie filmów. Ponieważ feedback, jaki otrzymuję od znajomych w sprawie mojego pomysłu jest dość mieszany (z przewagą opinii negatywnych), a ja mimo wszystko mam ochotę zabrać się za takie przedsięwzięcie, postanowiłem nagrać na próbę jeden filmik i zamieścić go tutaj. Będę wdzięczny za wszelkie komentarze: czy vlog z podobnymi wpisami ma sens?

Zanim jednak wkleję filmik, chciałbym napisać dwa słowa o formie wpisów na moim hipotetycznym vlogu. Z uwagi na SEO, każdy wpis musiałby być okraszony jakimś krótkim opisem tego, co w filmiku jest omawiane. Byłyby to zatem jedno-, ewentualnie dwuakapitowe wstępy, przedstawiające tematykę, czy też omawiany problem. Ograniczenia filmików sprawiają też, że ciężko cokolwiek mądrego zrobić w kwestii fragmentów kodu — te przecież często użytkownik chce skopiować. Pod każdym filmikiem zatem zamieszczałbym wszystkie fragmenty kodu, polecenia w terminalu i tym podobne, występujące w samym filmiku. Tutaj ich nie zamieszczam, bo są dostępne w poprzednim wpisie.

Wpisy byłyby tworzone po angielsku.

Ponownie zatem proszę o komentarze lub maile (formularz kontaktowy jest w stopce) z opiniami na temat mojego pomysłu. Za każdą uwagę będę bardzo wdzięczny.


Komentarze

Adrian

2016-03-15, 08:51

Według mnie pomysł bardzo dobry :) Działaj dalej w tym kierunku

Katarzyna

2016-03-23, 10:51

Należę do tych, którzy unikają filmów typu instrukcja jak coś zrobić, bo zajmują za dużo czasu i nie można przejść do fragmentu, który akurat mnie interesuje, bo siłą rzeczy nie wiadomo, gdzie on jest, w odróżnieniu od tekstu. Dla mnie filmy sprawdzają się jako ogólna prezentacja jakiejś technologii, zbiór ciekawostek lub wniosków płynących z doświadczenia.

Dobrym sposobem na pogodzenie potrzeb osób takich jak ja z video - ale wymagającym więcej tyle pracy - jest transkrypcja. Wtedy mogę przeskanować tekst, sprawdzić, czy w ogóle chcę obejrzeć video, skopiować, co mi potrzebne czy zobaczyć tylko ten fragment, który mnie interesuje. Przykład: https://moz.com/blog/how-to-create-10x-content-whiteboard-friday. Na plus dla vlogera, który włoży tę dodatkową pracę - lepsze SEO dzięki tekstowej treści.

Fabian

2016-04-01, 10:23

A ja uważam, że vlog to bardzo interesująca forma. Osobiście czasem wolę coś zobaczyć niż przeczytać o tym. Jestem chyba typowym wzrokowcem :)

Ewelina

2016-04-27, 10:24

Vlogi są teraz bardzo popularne, więc uważam, że jest to dobry pomysł. Czasami film lepiej przedstawia jakieś zagadnienie :)

Adam

2016-07-06, 08:50

Ja jestem wielkim zwolennikiem takich vlogów edukacyjnych, bardzo lubię w ten sposób czerpać wiedzę :) Dzięki za wytłumaczenie jak zrobić API :)

vsdata

2016-07-13, 13:34

Ja też uważa, że vlog to najlepsza forma przyswajania wiedzy w szczególności związanej z programowaniem.

Sławek

2016-10-08, 17:36

popieram najlepsza forma nauki ;)


Napisz komentarz


Szukaj wpisów


Chmura tagów